Bardzo charakterystyczny dźwięk, który z pewnością jest w stanie zaniepokoić każdego właściciela kota, to kaszel. Z jednej strony przypomina on kichanie, z drugiej kaszlenie. Czy jest to powód do paniki? Jak należy na te dźwięki reagować? Czy koci kaszel wiąże się z przeziębieniem kota i wizytą u weterynarza? Tak naprawdę przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, dlatego też warto je poznać, aby móc swojemu zwierzakowi pomóc. Na pewno nie pojawia się on bez powodu, stąd też określenie, co jest jego przyczyną, stanowi element nadrzędny i priorytetowy.
Czy w drogach oddechowych nie ma ciała obcego?
Najczęściej przyczyną kaszlu jest ciało obce w drogach oddechowych lub na podniebieniu. Może to być na przykład koci kłaczek czy kawałek trawy. W takim przypadku warto podać kotu wodę, aby ułatwić ciału obcemu odklejenie się i wydobycie go na zewnątrz. Taki kaszel trwa krótko i mija.
Być może to przeziębienie?
Inną jego przyczyną może być przeziębienie czy konkretna infekcja. W tym przypadku najczęściej pojawiają się także dodatkowe objawy. Należą do nich między innymi senność, brak apetytu, katar i kichanie, a nawet gorączka. Warto udać się do weterynarza, który przepisze stosowne leki i na pewno problem dużo szybciej minie. Niezwykle niebezpieczny jest koci katar i chlamydioza. Doskonale na przeziębienie sprawdzi się zapewnienie kociakowi jak najlepszych warunków do odpoczynku. Żaden kot nie pogardzi ciepłym rosołem i miękkim, ciepłym posłaniem. Mając na przykład domek dla kota wypełniony miękkim i puszystym futerkiem, czy w takich warunkach jego powrót do zdrowia nie będzie szybszy?
A może kot ma alergię?
Zdarza się tak, że koty mają sezonowe alergie. W takich przypadkach pojawia się u nich kaszel, kocie kichanie, a także bardzo często łzawienie z oczu. Na pewno warto ograniczyć do minimum wyjścia na zewnątrz i co więcej, we wnętrzu kuwety dobrze jest zastosować naturalny żwirek dla kota, który nie działa drażniąco i jeszcze bardziej tej alergii nie pogłębia.
Czy kaszel może być związany z chorobami serca?
Może zdarzyć się i tak, że kaszel wiąże się także z chorobami serca. Dotyczy to kotów, u których kaszel trwa i nawet i po podaniu stosownych leków nie mija. Najczęściej występującą przypadłością jest kardiomiopatia przerostowa, wady zastawek czy wady naczyń krwionośnych. Tutaj diagnoza weterynaryjna stanowi element nadrzędny.
A może to obecność bakterii, grzybów i pasożytów?
I jedną z ostatnich przyczyn, które mogą wywoływać kaszel są pasożyty, bakterie i grzyby. Najczęściej w takich przypadkach należy podać kotu odpowiednie leki, a wtedy problem bardzo szybko mija i zwierzę na nowo tryska energią, ma apetyt i doskonałe samopoczucie.
Jak więc widać przyczyn kaszlu u kota może być naprawdę bardzo dużo. Jeśli jest on chwilowy, nie ma powodu do paniki. Być może związane jest to z dostaniem się do dróg oddechowych włosa lub innego drobnego ciała obcego. Jeśli trwa dłużej lub jeśli powoduje niepokój, z pewnością wizyta u weterynarza stanowi jak najbardziej dobry pomysł.