Koty są słodkie, miękkie, kochane. Są naszymi przyjaciółmi, są członkami rodziny, pocieszycielami. I choć wydawałoby się, że większość wygląda tak samo i nic szczególnego między sobą ich nie wyróżnia, prawda jest zupełnie inna. Czy wiesz bowiem, że każdy koci nos jest tak unikalny, jak u człowieka jego linie papilarne? No właśnie… Być może jest wiele takich rzeczy, o których nie masz pojęcia, choć jesteś posiadaczką najcudowniejszego kota na świecie. Ma on idealną kuwetę, wybierasz do niej najlepszy żwirek dla kota, wciąż przeglądasz nowe drapaki, ale czy wiesz wszystko w kwestii jego wychowania, budowy, sposobu funkcjonowania? A może jesteś gotowa na kilka nowości? O których wiesz, a które są dla Ciebie totalnym zaskoczeniem?
Kilka informacji na temat budowy ciała kotów
Mają łeb, ogon, cztery łapy i tułów. Mają piękne oczy i cudne wąsy. Są jednak rzeczy, o których być może nie wiesz. Koty mają 230 kości i blisko 10% z nich znajduje się w ogonie. Uwierzysz? Nie mają one obojczyka, dzięki czemu żadna szczelina nie jest im straszna. Co ciekawe, mają bardzo elastyczny grzbiet, który składa się z 53 kręgów mających luźne ze sobą połączenia. Ich narząd wzroku jest tak skonstruowany, że nie widzą tego, co jest przed ich nosem. Kąt widzenia wynosi 185 stopni, a odległość na którą widzą sięga 36 metrów. Posiadają trzecią powieką, dzięki czemu oko nie wysycha i chronione jest przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Jeśli koty są białe i mają niebieskie oczy, są głuche. Ich kubki smakowe nie rozpoznają słodkiego smaku. Ich szczęka uniemożliwia poruszanie się na boki, przez co podając kotu jedzenie, należy jedynie wybierać małe kawałki. Mają 32 mięśnie odpowiedzialne za ruchy uchem zewnętrznym, a ponadto potrafią obracać uszami o 180 stopni. Jeśli chodzi o ich wąsy, mają ich po 12 sztuk na każdej stronie. Pocą się tylko na podeszwach łap. Po urodzeniu nie mają zębów. Wyrasta im 26 mlecznych, które tracą w wieku około 6 miesięcy, a następnie wyrasta im 30 zębów stałych.
Ciekawe informacje odnośnie zachowania kota
Koty większość czasu śpią. Średnio jest to ⅔ doby, a więc dziewięcioletni kot spał już sześć lat, a trzy lata spacerował, bawił się i odpoczywał. Koty rodząc, wydają na świat od jednego do dziewięciu kotków. Rekord wynosi dziewiętnaście, z czego piętnaście kociąt udało się uratować, cztery zmarły. Często mówi się, że jest się uczulonym na kocią sierść. Jest to nieprawda, bowiem jedyne, co człowieka może uczulać to kocia ślina i drobinki jego naskórka. Co jeszcze? Warto wiedzieć, że koty potrafią osiągnąć prędkość nawet do 49 km/h. Ich puls wynosi od 110 – 170 uderzeń na minutę. Koty, które zostały wykastrowane, średnio żyją trzy lata dłużej. Wśród ciekawych informacji, z pewnością wartą uwagi jest także i tak, że koty są w większości lewołapkowe. Żyją nawet do 20 lat, co w przeliczeniu na wiek człowieka wynosi 98 lat. Kochają wylegiwanie się na drapakach, niezbędny jest dla nich odpowiedniej jakości żwirek z kuwetą, a do tego dużo miłości i przytulania.
Z pewnością Twój kot jest unikatowy, jedyny w swoim rodzaju i najlepszy. Mamy nadzieję, iż dzięki temu artykułowi dowiedziałaś się o tych zwierzakach jeszcze więcej i zupełnie inaczej postrzegasz tego cudownego czworonoga w Twoim domu.